
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 50.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 7 mm |
| Material | Polyester |
| Packaging | Box |
| Depth | 5.06 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Lead Length | 3.1 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 40 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Style | Socket |
| Contact Resistance | 12 mΩ |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Housing Color | Green |
| Plating | Gold |
| PCB Thickness | 1.6 mm |
| Tail Length | 3.1 mm |
| Plating Thickness | 2.5 µm |
| Contact Gender | Female |
| Stackable | Yes |
| Contact Shape | Square |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Contact Finish Thickness - Mating | 762 nm |
| PCB Mount Retention | With |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 84
Distributors
pcbx
Unit Price$4.04296
Ext.Price$4.04296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.04296 | $4.04296 |
| 10 | $3.61653 | $36.16530 |
| 25 | $3.23506 | $80.87650 |
| 50 | $3.22907 | $161.45350 |
| 100 | $2.91577 | $291.57700 |
| 300 | $2.63287 | $789.86100 |
| 500 | $2.37742 | $1188.71000 |
| 1000 | $2.14673 | $2146.73000 |
